Strona głównaAktualnościRatownicy PCK wspierają poszukiwania osób zaginionych

Ratownicy PCK wspierają poszukiwania osób zaginionych

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Na zaproszenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie  nasz zespół wziął udział w szkoleniu specjalistycznym dotyczącym poszukiwań osób zaginionych. Szkolenie zostało zorganizowane w dn. 23-25 października 2017r. w jednej z miejscowości k. Olsztynka oraz było skierowane do funkcjonariuszy Policji z terenu województwa warmińsko-mazurskiego specjalizujących się w poszukiwaniu osób.

Podczas dwóch dni intensywnego szkolenia nasi ratownicy nie tylko uczestniczyli w zajęciach, lecz również sami edukowali funkcjonariuszy w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy. Podczas prelekcji poruszaliśmy tematy związane m.in. z bezpieczeństwem działań poszukiwawczych, organizacją i planowaniem zaplecza medycznego tego typu działań jak również przestawiliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy w najczęściej spotykanych przypadkach w świetle aspektu poszukiwań osób zaginionych m.in walki z hipotermią, nagłych stanów chorobowych, zaopatrywania obrażeń ciała czy elementów ewakuacji.

Podczas zajęć prowadzonych przez funkcjonariuszy z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji uczyliśmy się ramię w ramię wraz z Policjantami wykorzystywania nowoczesnych technologii w działaniach poszukiwawczych m.in. doskonaliliśmy umiejętności obsługi oprogramowania mapującego do planowania, zarządzania i analizy obszaru poszukiwań oraz wykorzystywania urządzeń GPS w praktyce.

Grupa Ratownictwa PCK Olsztyn jest jednostką systemu Ratownictwa PCK powołaną m.in. do niesienia pomocy ofiarom klęsk, katastrof oraz zdarzeń z dużą ilością osób poszkodowanych.
Jako specjalistyczna jednostka ratownicza aktywnie wspiera działania Policji  związane z prowadzeniem poszukiwań terenowych osób zaginionych m.in z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Ważną rolę ratowników z PCK podczas poszukiwań podkreślają sami policjanci, zwracając uwagę na szeroką wiedzę ratowników i znakomite wyposażenie, które w warunkach polowych jest nieocenione.

Jak powiedział asp. szt. Piotr Cabański z CPOZ KGP:

„Chcemy zmodyfikować system prowadzenia poszukiwań i zmienić dotychczasowe schematy. Wprowadzamy nowe technologie, szerokie zastosowanie systemu GPS oraz funkcje dowódcy i planisty. Dowódca ma pełnić rolę logistyka dysponującego siłami i środkami, a planista ma kierować posiadane siły, organizować zespoły i zapewniać ciągłość pracy”. 

 Bartosz Romanowski, prezes Grupy Ratownictwa PCK w Olsztynie:

„Jesteśmy ochotniczą formacją ratowniczą powołaną w celu m. in. niesienia pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, katastrof lądowych, aktów terroru, a także wspierania działań związanych z poszukiwaniem osób zaginionych. Dotychczas wielokrotnie z dobrym skutkiem współpracowaliśmy w tym zakresie z Komendą Miejską Policji w Olsztynie. Tylko we wrześniu br. czterokrotnie wspieraliśmy policjantów z powiatu olsztyńskiego podczas poszukiwań. Pragniemy te doświadczenia przekazać także przedstawicielom innych powiatów, stąd nasza obecność na tym szkoleniu. Poza tym chcemy przekazać informację o tym, że posiadamy sprzęt służący do zabezpieczenia socjalnego, co podczas poszukiwań w trudnych warunkach atmosferycznych może okazać się nieocenione”.

Dziękujemy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie za zaproszenie, a wszystkim uczestnikom za bardzo ciepłe przyjęcie, wzorową współpracę oraz możliwość nawiązania nowych kontaktów do współpracy.

Tekst: Bartosz Romanowski
Zdjęcia: Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie

 

Dodaj komentarz

Warmińsko - Mazurski Oddział Okręgowy nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy użytkowników strony.


Kod antysapmowy
Odśwież

Free Joomla Templates by JoomlaShine.com