Strona głównaAktualnościManewry PSP - Granica 2017

Manewry PSP - Granica 2017

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W piątek 13 października 2017 w manewrach pod kryptonimem GRANICA 2017 organizowanych przez Komendę Wojewódzką PSP w Olsztynie na przejściu granicznym z Federacją Rosyjską w Grzechotkach w godzinach 11.30 – 14.00 uczestniczyły podmioty Polskiego Czerwonego Krzyża:

- Grupa Ratownictwa PCK Olsztyn /4 osoby/
- Grupa Pomocy Humanitarnej PCK /6 osób/

Oprócz Grup PCK w manewrach uczestniczyły służby : PSP (JRG z Barczewa), jednostki OSP, jednostka Straży Pożarnej z Obwodu Kaliningradzkiego, Pogotowie Ratunkowe (WSPR z Olsztyna oraz ambulans z Elbląga), Straż Graniczna, Służba Celno – Skarbowa, Policja.

Ćwiczenia polegały na działaniach ratowniczych przy wypadku komunikacyjnym o charakterze masowym, gdzie było ok. 50 poszkodowanych oraz 6 pojazdów w tym autobus i cysterna. Koordynatorem przygotowań do ćwiczeń z ramienia Polskiego Czerwonego Krzyża był Bartosz Romanowski przewodniczący Grupy Ratownictwa PCK Olsztyn.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Koordynatora, GPH na miejscu zdarzenia miało stworzyć punkt opieki nad osobami poszkodowanymi  oraz punkt logistyczny dla ratowników.

Zadysponowane środki i siły GR PCK Olsztyn brała udział w składzie: Bartosz Romanowski, Karol Rymszewicz, Artur Krebs, Wojciech Kieda.

Środki wykorzystane: ambulans Mercedes Sprinter z pełnym wyposażeniem przyczepy ratowniczej.

Grupa Pomocy Humanitarnej brała udział w składzie: Beata Rafalska, Julia Stecyk, Jacek Pietrasiuk, Piotr Kościński, Damian Królicki, Adrian Rafalski.

Zadysponowano środki w postaci: pojazd W-M OO PCK Volkswagen LT28, namioty ratownicze, łóżka polowe, poduszki, 40 koców, wyposażenie – podłogi, krzesła, stoły, termosy z ciepłymi napojami, zestaw apteczek zgodnych ze standardem PSP R1 oraz drobne rzeczy potrzebne do niesienia pomocy ( w tym nagrzewnica elektryczna).

Przebieg ćwiczeń:

Praca członków GR i GPH zaczęła się już na miejscu wyczekiwania. Przyjazd wszystkich służb był zaplanowany na godzinę 10.30 z wyjątkiem PSP, która na miejsce ćwiczeń wyruszyła z jednostki. Strażacy oraz ratownicy, którzy na punkcie wyczekiwania spędzili przeszło dwie godziny chętnie korzystali z ciepłych napojów przywiezionych przez GPH. O godzinie 11.30 rozpoczął się epizod. Pierwsze jednostki z punktu wyczekiwania zostały zadysponowane ok. 11.45 a po godz. 12.00 jednostki o najdłuższym czasie odpowiedzi na alarm, ostatnie wjechały GR i GPH. Przebieg ćwiczeń i sprawność jednostek PSP spowodował, że działania trwały bardzo krótko. Po zakończeniu ćwiczeń odbyło się krótkie podsumowanie manewrów w formie apelu.

Tekst: Piotr Kościński, Andrzej Karski
Zdjęcia: GPH, KW PSP w Olsztynie

 

Dodaj komentarz

Warmińsko - Mazurski Oddział Okręgowy nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy użytkowników strony.


Kod antysapmowy
Odśwież

Free Joomla Templates by JoomlaShine.com