Strona głównaAktualnościGrupa Ratownictwa PCK Olsztyn elementem zabezpieczenia medycznego uroczystości w Gietrzwałdzie

Grupa Ratownictwa PCK Olsztyn elementem zabezpieczenia medycznego uroczystości w Gietrzwałdzie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Główne uroczystości z okazji 140-lecia Objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzkie (Powiat Olsztyński) były w tym roku jednym z największych wydarzeń w regionie. To już tradycja, że nasza Grupa bierze udział w wydarzeniach związanych z wrześniowym odpustem w Gietrzwałd - Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej jednak jego tegoroczna skala (wg. różnych źródeł 80-100 tys. wiernych) sprawiła, że byliśmy jednym z kilku elementów zabezpieczenia medycznego jubileuszu. 

Przygotowania rozpoczęliśmy w sobotni wieczór (09-09-2017r), poprzedzający główne uroczystości. Wtedy to na miejsce wyruszył zespół logistyczny Grupy, którego zadaniem było rozwinięcie i przygotowanie polowego punktu medycznego PCK w pobliżu źródełka na błoniach gietrzwałdzkich. Podczas tejże operacji otrzymaliśmy telefon alarmowy w sprawie wsparcia działań Policji dotyczących poszukiwań terenowych starszego mężczyzny na terenie Powiatu Olsztyńskiego. Natychmiast przegrupowaliśmy zespół i skierowaliśmy się na miejsce, gdzie swoje działania prowadziliśmy do północy, czyli do chwili, kiedy mężczyzna odnalazł się.

Nazajutrz (10-09-2017r.) polowy punkt medyczny PCK zaczął funkcjonować od wczesnych godzin porannych jako jeden z elementów zabezpieczenia medycznego wydarzenia. Do pracy w jego strukturze został zaangażowany zawodowy personel medyczny oraz wyszkoleni wolontariusze w sile 14 osób, w tym: lekarz, 4 ratowników medycznych, 6 ratowników. Oprócz namiotów medycznych z wydzielonymi obszarami funkcjonalnymi takimi jak: przyjęć i konsultacji, obserwacji czy resuscytacji w ramach naszej działalności funkcjonowały piesze zespoły ratownicze (interwncyjnie) oraz ambulans ratunkowy jako zespół wyjazdowy. Warto zauważyć, że interweniowaliśmy nie tylko na błoniach gietrzwałdzkich, lecz również kilkukrotnie byliśmy dysponowani w inne lokalizacje miejscowości Gietrzwałd.

Tylko podczas samych, kilkugodzinnych uroczystości kulminacyjnych udzieliliśmy pomocy ok. 50 osobom, a 5 z nich musiało zostać przetransportowanych do olsztyńskich szpitali celem dalszej diagnostyki i obserwacji. 

Po zakończeniu wydarzenia i zwinięciu sprzętu udaliśmy się na zasłużony, wspólny posiłek. Niestety nasz odpoczynek nie trwał zbyt długo, gdyż ponownie zadzwonił telefon alarmowy z dyspozycją natychmiastowego wyjazdu do działań poszukiwawczych. Tym razem zgłoszenie dotyczyło zaginięcia 7-letniego, chorego dziecka na terenie gminy Purda. Niezwłocznie udaliśmy się większością zespołu w kierunku miejsca koncentracji sił i środków.

Polowy punkt medyczny odwiedził Dyrektor Okręgowy Andrzej Karski, który na uroczystości reprezentował razem z Tadeuszem Milewskim Warmińsko – Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

Tekst i zdjęcia: Bartosz Romanowski


 

Dodaj komentarz

Warmińsko - Mazurski Oddział Okręgowy nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy użytkowników strony.


Kod antysapmowy
Odśwież

Free Joomla Templates by JoomlaShine.com