Strona głównaAktualnościGrupa Pomocy Humanitarnej na ćwiczeniach we Fromborku

Grupa Pomocy Humanitarnej na ćwiczeniach we Fromborku

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Dnia 14 września 2017 w godzinach porannych Grupa Pomocy Humanitarnej Polskiego Czerwonego Krzyża w Olsztynie została zadysponowana przez Komendę  Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej na ćwiczenia pt "Warmia 2017", które odbyły się w Fromborku.

Dla grupy ćwiczenia okazały się odpowiednim momentem do przeprowadzenia alarmu o charakterze ćwiczeniowym. Po ogłoszeniu alarmu wolontariusze GPH PCK Olsztyn zadeklarowali gotowość w ciągu chwili i wyruszyli dnia następnego (tj. 15 września 2017) w liczbie 6 osób. W Fromborku wolontariusze GPH PCK Olsztyn zameldowali się na miejscu i potwierdzili pełną gotowość do akcji. Następnie udali się w wyznaczone miejsce oczekując wezwania na konkretny epizod. Wolontariusze w czasie oczekiwania dostali rację żywnościową B-1. Nagle wezwanie, epizod się zaczyna, Grupa dostaje informację o wypadku komunikacyjnym o charakterze masowym i miejscu zdarzenia. Dodatkowym utrudnieniem był przejazd po drogach leśnych pojazdami terenowymi. Ratownicy należący do GPH musieli przepakować cały sprzęt na pojazdy terenowe należące do PSP przed wyruszeniem. Przewodniczący akcją ratunkową dostał komunikat o sprzęcie zapakowanym do samochodów terenowych. Na akcje wyruszyły cztery pojazdy terenowe a w nich 10 strażaków PSP oraz 6 ratowników GPH PCK Olsztyn, dodatkowo działania wspierał jeden wóz ratowniczo-gaśniczy wraz z strażakami. Na miejscu zdarzenia szybkie rozpoznanie a następnie wytypowanie miejsca rozstawienie punktu ewakuacyjnego z pomocą humanitarną. Wolontariusze podczas swoich zadań byli cały czas obserwowani przez osoby do tego wyznaczone, w celu wyznaczania oceny ogólnej dla grupy.

Podczas ćwiczeń "Warmia 2017" Wolontariusze przećwiczyli organizowanie punktu ewakuacyjnego, do którego strażacy sprowadzali osoby poszkodowane. Zadaniem GPH PCK Olsztyn było zajmowanie się poszkodowanymi, bez poważnych urazów oczekujących na dalsze polecenia. Podczas przyjęcia poszkodowani byli zapisywani na listę a następnie zapewniano im pomoc humanitarną. Cały epizod "Zimy stulecia" odbył się w przybliżonych warunkach pogodowych: ulewny deszcz, niska temperatura, porywisty wiatr to tylko kilka z wielu utrudnień z jakimi musieli zmierzyć się członkowie GPH PCK Olsztyn. W celu sprawnych działań i wprowadzenie Grupy w działania z Systemem, Grupie pomagali zgrani strażacy wykonujący polecenia.

 

Tekst i zdjęcia: Jacek Pietrasiuk

 

Dodaj komentarz

Warmińsko - Mazurski Oddział Okręgowy nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy użytkowników strony.


Kod antysapmowy
Odśwież

Free Joomla Templates by JoomlaShine.com